GALICYJSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW BYDŁA
Dowiedz się więcej o nas
Historia powstania Galicyjskiego Związku Hodowców Bydła (GZHB) sięga 2001r, kiedy z inicjatywy okolicznych rolników oraz Komisji Ochrony Środowiska został powołany komitet założycielski zrzeszenia, pod nazwą Związek Hodowców i Producentów Bydła Ziemi Gorlickiej.
Rok później został oficjalnie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądownictwa, wybrane zostały władze związku, tj. zarząd oraz komisja rewizyjna. Do Związku dołączyło wtedy 50 rolników z terenu powiatu gorlickiego, pięciu z nich weszło w skład zarządu.
Z czasem aktywność Związku zaczęła oddziaływać na sąsiadujące z powiatem gorlickim tereny, co wpłynęło na wstąpienie w szeregi Związku rolników z obszaru trzech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Skutkiem tego, w roku 2004 zmieniono nazwę na Galicyjski Związek Hodowców i Producentów Bydła. Hodowcy uznali za zasadne umieszczenie w jego nazwie określenia „Galicyjski”, odnoszącego do historycznej nazwy ziem polskich pod zaborem austriackim w latach 1772–1918. Wtedy to na tych ziemiach, w ramach „autonomii galicyjskiej”, tworzono pierwsze związki hodowców, koła kontroli obór oraz spółdzielnie mleczarskie.
W celu zwiększenia potencjału oraz poszerzenia obszaru działania Związek dołączył Federacji do Polskiej Hodowców Bydła i Producentów Mleka i wybrał tak swojego delegata. Następnie przystąpił do wspólnego działania z pozostałymi 9 związkami z Regionu Polski Południowej, tworząc w 2008 roku Spółdzielnię Hodowców i Producentów Zwierząt Gospodarskich w Krasnem. Głównym zadaniem Spółdzielni była prywatyzacja Małopolskiego Centrum Biotechniki.
Początkowo Związek swoją działalność opierał o bank informacji kupno-sprzedaż środków potrzebnych do produkcji zwierzęcej np. folii do sporządzenia sianokiszonki. Nawiązana została ścisła współpraca z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach w celu organizacji wystaw krów ras mlecznych.
W latach 2005-2009 współpracując z MODR oraz PFHBiPM Związek pozyskał fundusze na organizacje wielu wydarzeń publicznych związanych z hodowlą bydła. Hodowcy przynależni do Związku brali udział w tych wydarzeniach nie tylko jako organizatorzy, ale również wystawcy. Krowy mleczne należące do związkowców wielokrotnie zdobywały tytuły championów na wystawach w Rudawce Rymanowskiej, Nawojowej, Szczyrzycu i Klikowej.
Rok 2011 był okresem zmian w zarządzie związku, momentem uregulowania spraw finansowych oraz etapem pozyskiwania do współpracy firm działających na terenie południowej Polski, ściśle związanych z rolnictwem. Rozpoczęto również szereg działań wspierających okolicznych hodowców, poprzez wpływ na decyzje polityczne oraz zaangażowanie polityków w rozwiązywanie problemów.
Należy wspomnieć że członkowie Związku kilkukrotnie nagradzani byli za swoje działania i zasługi w branży rolniczej.
Od początku powstania biuro GZHB znajduje się w Gorlicach. W dalszym ciągu bardzo dobrze układa się współpraca Związku ze Starostwem Powiatu Gorlickiego, ARiMR w Gorlicach i wszystkimi jednostkami samorządowymi.
Działalność Galicyjskiego Związku Hodowców Bydła została przedstawiona szczegółowo w Statucie związku, według którego główne cele, opisane w punktach, brzmią następująco:
- reprezentowanie interesów hodowców wobec władz, instytucji oraz organizacji
- udział w organizowaniu i realizacji regionalnych programów hodowlanych
- popularyzowanie pracy hodowlanej przez udział w organizowaniu wystaw
i pokazów bydła - prowadzenie doradztwa z zakresu hodowli i produkcji zwierzęcej
- współudział w organizacji zaopatrzenia członków Związku w zwierzęta hodowlane, sprzęt zootechniczny, pasze przemysłowe i inne specjalistyczne środki produkcji
- wspieranie rozwoju oceny wartości użytkowej bydła
- współdziałanie z instytucjami i służbami pracującymi na rzecz rolnictwa oraz placówkami naukowymi, w tym także zagranicznymi
- organizację pomocy dla członków Związku dotkniętych wypadkami losowymi, jeżeli na ten cel będą gromadzone środki finansowe
- podejmowanie innych działań zmierzających do poprawy warunków produkcji i hodowli bydła
- prowadzenie szkoleń i indywidualnego doradztwa w .zakresie stosowania nowoczesnych metod hodowlanych, rozrodu, żywienia i pielęgnacji bydła
- opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących postępu biologicznego w rolnictwie, organizacji hodowli i szeroko rozumianej polityki rolnej państwa.
Galicyjski Związek Hodowców Bydła realizuje opisane cele, wykonuje swoje obowiązki i zwiększa swoje możliwości. Ilość hodowców którzy są członkami związku w roku 2024 to 65 osób. Obecnie związek podjął starania w celu zmodernizowania całego zrzeszenia, aby stał się on jeszcze bardziej przystępny dla młodych i aktywnych hodowców, przed którymi branża rolnicza stawia trudne wyzwania.
Ostatnim czasem zaszło wiele zmian administracyjnych prowadzących do usprawnienia obsługi biura i poprawy komunikacji pomiędzy rolnikami, a firmami zaopatrującymi w środki produkcji. GZHB jest zrzeszeniem hodowców, które każdego roku zamierza robić krok w kierunku rozwoju i poprawy warunków produkcyjnych na gospodarstwach rolnych swoich członków.